Τα Aνοιχτά Tετράδια (κάπως σαν τα παλιά τετράδια έκθεσης ) καταγράφουν σχόλια και απόψεις του υπογράφοντος κι ο Χρόνος -ο καλύτερος και αυστηρότερος κριτής - θα διορθώνει αν χρειάζεται τα λάθη, τις αυταπάτες και τις υπερβολές. Αλλά σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί πια κανείς να μένει από «απουσίες» τούτη την περίοδο. Όπως έλεγε κι ο Ζοζέ Σαραμάγκου : Είναι κατανοητό ότι κάποιος θα προσπαθήσει να δικαιολογηθεί ισχυριζόμενος «Δεν ήξερα». Είναι όμως απαράδεκτο να λέμε «προτιμώ να μην ξέρω».
Καλό διάβασμα
Παρασκευάς Καρασούλος
![](https://substackcdn.com/image/fetch/w_88,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F3fc72e1b-b39e-4fcf-a71a-b0f922558093_1365x2048.jpeg)
Subscribe to Ανοιχτά Τετράδια
People
Στιχουργός, εκδότης